Cyriopagopus sp. Hati Hati

Gatunek nie został opisany w literaturze.

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Purple Earth Tiger
Synonimy: brak

Wygląd i rozmiary

Cyriopagopus sp. Hati Hati to pająk średniej wielkości. Karapaks dorosłego osobnika jest kremowy. Granatowy odwłok jest pokryty wzorem w formie ciemniejszych cętek/pasów. Odnóża dorosłego osobnika są ciemnogranatowe, a wraz ze zbliżającym się procesem linienia przybierają kolor grafitowy lub nawet czarny. Przy odpowiednim oświetleniu pająka otrzymamy efekt podobny jak u Harpactira pulchripes i wielu innych gatunków. Barwa ptasznika ulegnie wtedy zmianie i zacznie on błyszczeć i mienić się wszystkimi odcieniami koloru niebieskiego.

Maluchy w stadium L1 (około 1 cm w rozstawie odnóży) są zupełnie inaczej ubarwione niż osobniki dorosłe. Małe ptaszniki są jednolicie czarne z licznymi włoskami, które pokrywają całe ciało. Po około 5-6 wylince wygląd maluchów powoli się zmienia i zaczynają one przypominać postać dojrzałą.

Samce Cyriopagopus sp. Hati Hati w chwili osiągnięcia dojrzałości płciowej całkowicie zmieniają swój wygląd i niczym nie przypominają samic z tego samego gatunku. Dorosłe osobniki płci męskiej stają się jednolicie ubarwione w odcieniach beżu i jasnego brązu.

Opisywany gatunek powiększa swoje gabaryty równomiernie. Pająki te rosną bardzo szybko. Nie występuje tu typowy dla gatunków naziemnych z Ameryki Południowej skok przy wielkości 6-7 wylinki.

Samice dorastają do wielkości 14-16 cm rozstawu nóg i około 5,5-6 cm długości ciała. Samce są sporo mniejsze, chociaż ich gabaryty są uzależnione od warunków hodowlanych i ilości przyjmowanego pokarmu.

Długość życia

Długość ich życia zależna jest od płci oraz od warunków, w jakich są trzymane. Samice mogą dożywać do 15 lat. Samce około 2-3 lata, a po ostatniej wylince najczęściej tylko kilka miesięcy.

Dorosły osobnik Cyriopagopu sp. Hati Hati

Występowanie i biotop

Cyriopagopus sp. Hati Hati na wolności występuje w lasach deszczowych Azji, w Indonezji na wyspie Sumatra.

Cechy szczególne i ciekawostki

Cyriopagopus sp. Hati Hati to gatunek nadrzewny, w naturze znajdowany w pęknięciach kory i w dziuplach drzew. W terrariach – jak większość gatunków z rodzaju Cyriopagopus – kopie tunele jak typowy gatunek podziemny. Jest dosyć agresywnym i bardzo szybkim ptasznikiem. Potrafi skakać na krótkie odległości.

Przedstawiciele gatunku Hati Hati nie wytwarzają dużej ilości pajęczyny, jednak wnętrze nory zawsze jest grubo wyścielone oprzędem.

Ich charakter i temperament zmieniają się wraz z wiekiem. Młody pająk woli uciec niż atakować, natomiast podrostki i duzi przedstawiciele gatunku bardzo często przybierają postawę agresywną i atakują, próbując ukąsić przeciwnika.

Jad jeszcze nie został przebadany, ale prawdopodobnie – jak u większości gatunków Starego Świata – jest silny. Cyriopagopus sp. Hati Hati nie nadaje się dla początkujących hobbystów. Dedykowany jest osobom, które miały już kontakt z ptasznikami.

Jako karma najlepiej sprawdzą się owady szybko biegające, np. karaczan turecki czy świerszcz. Larwą mącznika lub drewnojada także nie pogardzi, jednak trzeba obserwować czy podany pokarm zostanie upolowany. Jeśli ptasznikowi nie uda się tego zrobić, larwę należy usunąć z jego pojemnika.

Terrarium

Optymalne terrarium dla tego gatunku powinno mieć wymiary 20x20x30 cm (długość x szerokość x wysokość). Najlepiej jeśli będzie otwierane w formie gilotyny, której pająk nie może sam otworzyć. Możemy zastosować terrarium o innych wymiarach, ale wysokość powinna mieć co najmniej 30 cm.

Jako podłoże dobrze sprawdzi się włókno kokosowe. Utrzymanie wilgotności zapewni większa warstwa ziemi – powinna ona zajmować około 1/4 wysokości terrarium. W szkle powinniśmy umieścić schronienie, np. z dużej tuby korkowej ustawionej pionowo. Ptaszniki rzadko piją z misek, jednak gdy nie spryskujemy ścianek terrarium, a podlewamy podłoże dla utrzymania wilgotności, alternatywą dla pająka będzie pojemnik z wodą.

Młode osobniki powinny być trzymane w dopasowanych do ich rozmiarów pojemnikach. Ze względu na rozmiary osobników L1 i tryb ich życia, sosjerki lub pojemniki na mocz będą najodpowiedniejsze. Pudełko dla młodych osobników wymaga właściwego przygotowania. W środku umieszczamy element dekoracji, najlepiej taki, który nie będzie pleśniał – sztuczną roślinkę lub skrawek tuby korkowej. Maluchy zazwyczaj zakopują się w podłożu, a nawet kopią tunele, dlatego nie można zapomnieć o odpowiedniej ilości włókna kokosowego.

Optymalnym pojemnikiem jest ten, który zapewni wielokrotność wielkości pająka w powierzchni poziomej. Dla przykładu – jeżeli pająk stojąc na płaskiej powierzchni zajmuje 1 × 1 cm, pojemnik powinien być rozmiaru minimum 3 × 3 cm. Wysokość pojemnika musi być większa od jego szerokości. Terrarium zwiększamy wraz ze wzrostem pająka.

Temperatura i wilgotność

Temperatury panujące na terenie, gdzie występuje opisywany Cyriopagopus, w zależności od pory roku, wahają się w dzień od 25˚C do 28˚C ze spadkami nocnymi w granicach 20˚C-22˚C. Wilgotność należy zapewnić na poziomie około 70-80%. Gatunek ten nie lubi przesuszeń podłoża.

Dymorfizm płciowy

Samice Cyriopagopus sp. Hati Hati po osiągnięciu dojrzałości (przy 4-4,5 cm ciała) są większe, masywniejsze i zupełnie inaczej ubarwione od dorosłych samców. U męskiego przedstawiciela gatunku po ostatniej wylince pojawiają się narządy kopulacyjne na końcach nogogłaszczek – bulbusy.

Praktycznie nie ma różnic w ubarwieniu do dorosłości pająków. Samce po osiągnięciu dojrzałości płciowej zmieniają swój wygląd diametralnie. Stają się bardzo smukłe, chude a ich kolor zmienia się na beżowy.

Płeć można rozpoznać po budowie płytki płciowej, poprzez penetrację miękką pęsetą szczeliny płciowej. Najpewniejszą metodą jest jednak sprawdzanie prawidłowo rozłożonej wylinki.

Jak sprawdzić płeć ptasznika? SEKSOWANIE Z WYLINKI

 

Rozmnażanie

Do kopulacji potrzebujemy dorosłych osobników. Samica powinna mierzyć minimum 4,5 cm długości ciała (dc), mierząc ciało zaraz po wylince, a przed rozkarmieniem. Nie dopuszczamy zbyt małych samic, ponieważ duży wysiłek przy tworzeniu kokonu i opiece nad nim może doprowadzić nawet do przedwczesnej śmierci samicy.

Napełnionego samca dopuszczamy do partnerki w jej terrarium. Samice często przejawiają dużą agresję w stosunku do płci przeciwnej. Trzeba dobrze nakarmić samicę przed kopulacją, by nie pokusiła się o łatwy posiłek. Zaloty mogą potrwać dosyć długo. Często bywa, że samiec, który został wpuszczony do terrarium samicy, nie przystępuje do zalotów i chowa się w jakiejś części terrarium.

Sam proces kopulacji trwa od kilkunastu sekund do kilku minut. Po całym akcie samiec będzie chciał szybko uciec, żeby nie zostać zaatakowanym – trzeba zapewnić mu drogę ucieczki. Jednak bardzo często zdarza się, że samce są zabijane przez samice zaraz po przekazaniu nasienia.

Po udanej kopulacji, przez pierwsze kilka tygodni obficie karmimy przyszłą matkę, by zapewnić jej materiał do wyprodukowania jaj. W terrarium musimy utrzymać optymalną temperaturę 25˚C-28˚C i wilgotność na poziomie 70-80%.

Samica sporządza kokon w formie luźnej kuli, którą opiekuje się przez czas rozwoju potomstwa. Nie odbieramy kokonu przed 3 tygodniem ze względu na to, że nimfy stadium pierwszego (N1) pojawiają się po około 3-4 tygodniach.

Opieka nad N1 może przysporzyć kłopotów i sprawić, że stracimy sporo przyszłego przychówku. Położenie maluchów na mokrym podłożu może spowodować rozwój pleśni i śmierć młodych pajączków.

Nimfy stadium drugiego (N2) mogą się pojawić po 5-6 tygodniach od wylania jaj. Maluszki przechodzą na L1 (linienie pierwsze) nawet po 2 miesiącach od złożenia kokonu. W kokonie może znajdować się około 150 osobników.

Cechą szczególną Cyriopagopus sp. Hati Hati jest robienie dwóch kokonów po jednej kopulacji. Z każdym kolejnym kokonem liczba maluchów znajdujących się w nim maleje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here